Call us toll free:
Top notch Multipurpose WordPress Theme!
Call us toll free:
04 mar 2015 by In Itinerár

Na skok od Ríma:

 

Ak máte pocit, že ste už z Ríma „ochutnali“ naozaj všetko, alebo ste sa rozhodli stráviť v Ríme viac dní, isto sa oplatí „vyraziť“ si na výlet do jeho okolia. Od antických pamiatok až po pokojnú atmosféru renesančných víl, situovaných v príjemnom prostredí rímskeho vidieka. Vinice, či olivové sady, prípadne more...i to sú vzácnosti, ktoré sa nachádzajú len na skok od Ríma.

Itinerár zahŕňa: na základe dohody alebo výberu z našej ponuky
Dĺžka: na základe dohody
Náročnosť:
Vhodné pre:
Itinerár je vhodný pre všetkých, pre tých, ktorí sú v Ríme na viac dní, alebo sú tu už po druhýkrát…či “n-tý” krát 😉
Naša rada:
Zoberte si so sebou vhodnú obuv (neodporúčame topánky na vysokých podpätkoch).

Tivoli – Villa D´Este

Hoci sa kardinálovi Hypolitovi D´Este (synovi Lukrécie Borgia) nikdy nepodarilo zasadnúť na vytúžený pápežský stolec, vďaka svojej ville v meste Tivoli, sa nepochybne zapísal do histórie. Výsledkom jeho ambiciózneho a na svoju dobu inovatívneho projektu je villa D´Este s terasovitými záhradami, ktorá sa stala vzorom pre ďalšie renesančné villy svojej doby. Bohatosť prameňov mesta Tivoli a umnosť vtedajších architektov umožnila priviesť do villy vodu, ktorá dodnes zásobuje fontány, krášliace záhradu villy. Návšteva u kardinála D´Este Vám zaručuje príjemný oddych v prostredí zelene, fontán, nimfeí a umelých jaskýň.

Návštevu Tivoli odporúčame spojiť s degustáciou miestnych špecialít napr. olivového oleja.

Tivoli – Hadriánova villa (Villa Adriana)

Cisár Hadrián bol známy svojim vyberaným vkusom. Nenadarmo si vybral ako miesto svojej „vidieckej“ villy mesto Tibur (dnešné Tivoli). Vďaka svojej príjemnej klíme a prítomnosti blahodarných termálnych prameňov, ľahkej dostupnosti z Ríma, ale i dostatku stavebného materiálu sa podarilo v priebehu niekoľkých rokov vybudovať obrovský komplex, pozostávajúci z reprezentačných i súkromných priestorov, kúpeľov, knižníc, arény, divadla, záhrad a nádvorí. Archeologický park sa rozprestiera na 40 ha, hoci pôvodná rozloha villy sa odhaduje až na 120 ha.

Villa Adriana ako i Villa D´Este figurujú v zozname Unesco. Prostredie Tivoli je vhodné na degustovanie miestnych špecialít, odporúčame najmä degustáciu olivového oleja.

Castelli Romani

Malebné mestečká situované na vrchoch Albských hôr vznikli na mieste pôvodných stredovekých pevností a hradov, ktoré si tu nechali postaviť viaceré šľachtické rodiny. Odtiaľto pochádza aj samotné pomenovanie tejto oblasti - Castelli Romani. Nájdete tu malebné mestečká ako Frascati, Grottaferrata, Castel Gandolfo, Genzano di Roma, Nemi, Arricia, Rocca Di Papa, Albano Laziale, Palestrina...) Samozrejme súčasťou našeho itineráru sú i degustácie vína a miestnych špecialít medzi ktoré patrí pečené bravčové mäso – porchetta, ktorú výborne dopĺňa chutný chlebík a preslávené víno regónu Lazio z mesta Frascati. Výlet do Castelli Romani istotne uspokojí nielen Vaše chuťové poháriky. Náš slovenský sprievodca Vám poskytne množstvo zaujímavých informácii o vulkanických jazerách Albano a Nemi, letnej rezidencii pápežov v Castel Gandolfo, či kvetinovách kobercoch, ktoré preslávili Genzano. Nezanedbáme však ani našu dušu. Ak budete mať záujem vyberieme sa do mestečka Grotaferrata, kde navštívime opátstvo Sv. Nila (Abbazia San Nilo).

Aj keď máte na prehliadku len jeden jediný deň, poradíme Vám na základe Vašich preferencií a záujimou, ktoré z miest sa oplatí vidieť.

Via Appia na bicykli

Všetky cestu vedú do Ríma ale aj z Ríma. Via Appia je tá najznámejšia a do dnešných čias najlepšie zachovaná antická cesta, azda preto ju nazývajú aj Kráľovnou ciest (Regina viarum). Túto cestu nechal v roku 312 postaviť cenzor Appius Claudius Caecus a spájala Rím s prístavom v Brindisi na juhu Talianska. Prechádzka po Via Appia sa dá absolvovať i pešo, prípadne na bicykli. Môžete sa po nej vydať i s našim sprievodcom, s ktorým sa na Via Appia isto nestratíte. Dĺžku a program itineráru Vám pripravíme na základe Vašich predstáv a časových možností. Počas Vašej prechádzky po Via Appia Vám odporúčame navštíviť i zaujímavé miesta a monumenty, ako napríklad Mauzóleum Cecilie Metelly s hradom rodiny Caetani, rozsiahle komplexy predmestských víl – ako villa cisára Maxencia, s hypodromom a mauzóleom jeho syna Romola, či Villu dei Quintili. Prípadne sa môžete zastaviť hneď na začiatku cesty v niektorej z rímskych katakomb (katakomby sv. Kalixta, Sv. Sebastiána alebo Domitilly).

Bicykle, pochopiteľne nemusíte mať svoje, pomôžeme Vám ich prenajať za rozumnú cenu. Ešte jedno odporúčanie, treba si vziať dobré topánky a niečo na zahryznutie.

Antická Ostia

Ak chcete vidieť ako vyzeralo antické mesto, netreba ísť až do Pompejí. Archeologický park v antickej Ostí sa nachádza len niekoľko kilometrov od Ríma. Prechádzka po uličkách dnes už zaniknutého mesta, ktoré vzniklo pri pôvodnom prístave Ríma, Vám určite dobre padne. Ostia je obzvlášť krásna na jar, kedy archeologický park s ruinami starého mesta doslova zakvitne. Prehliadka so sprievodcom Vám pomôže rýchlejšie sa zorientovať v spleti ulíc antického mesta a ľahšie nájsť tie najzaujímavejšie miesta a pochopiť ich pôvodnú funkciu a využitie. Po návšteve antickej Ostie sa môžete vydať smerom k moru , nadýchať sa morského vzduchu a oddýchnuť si na pláži.